Nad 40€ doprava zdarma
Nákupný košík:
0 €

Pôrod a dojčenie

Vaginálna výstelka, tiež známa ako epitel alebo sliznica, je zvyčajne hrubšia, vlhká, krytá dlaždicovým epitelom ktorý neobsahuje nijaké žliazky. Sekrét zvláčňujúci povrch sliznice pošvy je výpotok ciev stien pošvy a produktom bakteriálnej flóry osídľujúcej pošvu. Krvné cievy v blízkosti povrchu epitelu sa počas sexuálneho vzrušenia prekrvia a zvýši sa mazanie sliznice. Vaginálna sliznica sa skladá z mnohých vrstiev buniek, čo napomáha tomu, aby nedochádzalo k poraneniu vaginálnej sliznice v prípade, že sa odstráni jej najvrchnejšia vrstva (napríklad trením pri pohlavnom styku alebo počas menštruácie).

Dobrý funkčný stav sliznice pošvy je závislý na dostatočnom účinku ženských pohlavných hormónov – estrogénov. 

A práve po pôrode hladiny estrogénov rýchlo klesajú a zostávajú umelo nízke aj počas dojčenia.

Príznaky nízkej hladiny estrogénov počas dojčenia sú podobné príznakom počas menopauzy - vaginálna suchosť, nočné potenie, návaly horúčavy, únava, depresia. Pocit sucha alebo nedostatočného zvlhčenia vagíny okrem poklesu estrogénu spôsobuje aj hormón prolaktín, ktorý stimuluje tvorbu mlieka. Jeho vedľajším účinkom je to, že vysušuje sliznicu pošvy.

Suchá vaginálna sliznica je náchylnejšia k poškodeniu. Najčastejšou príčinou týchto „úrazov“ je pohlavný styk bez dostatočnej lubrikácie. Vzniknuté trhlinky spôsobujú pálenie, svrbenie a bolesti počas pohlavného styku. Zvyšuje sa riziko infekcií v oblasti ženských pohlavných orgánov ako aj riziko infekcií močových ciest.

Ide o problém, s ktorým sa ženy neradi komukoľvek zverujú. Riešením týchto problémov je obrovská partnerova trpezlivosť a tiež umelé zvlhčenie vaginálnej sliznice. Vyskúšajte vaginálne čapíky delima feminin s obsahom prírodných olejov. Používanie vaginálnych čapíkov delima feminin umožní užiť si príjemné chvíle intimity aj počas dojčenia. Účinok nie je obmedzený len na pysky ohanbia, ale sa dostane hlboko do pošvy, kde prírodné oleje rozvinú svoj lubrikačný efekt podobný prirodzenému zvlhčeniu.

Kedy a ako často používať vaginálne čapíky delima feminin?

• > podľa potreby asi pätnásť minút priamo pred sexuálnym stykom

• > v prípade pretrvávajúcej vaginálnej suchosti  ako liečbu, každý večer pred spaním po dobu dvoch až troch týždňov

• > ako preventívne opatrenie na predchádzanie vaginálnej suchosti, 2 x týždenne pred spaním


Naspäť