Nad 40€ doprava zdarma
Nákupný košík:
0 €

Vaginálna suchosť

Vaginálna suchosť a atrofia je tichá epidémia, ktorá postihuje mnoho žien. Tieto ženy nepochybne trpia v tichosti. Takýto chronický a progresívny zdravotný stav podľa odhadov postihuje až 50% z počtu postmenopauzálnych žien [1]; Niektorí odborníci však odhadujú, že skutočná incidencia je vyššia. S rastúcou dĺžkou života je vplyv vaginálnej suchosti na kvalitu života, sexuálne funkcie a urogynekologické zdravie stále viac zrejmý. 

Mnohé mladé ženy a ženy v perimenopauze tiež často trpia vaginálnou suchosťou a problémami s tým súvisiacimi. Ženy s takýmito ťažkosťami môžu mať rôzne príznaky ako bolesť pošvy a vulvy či podráždenie vonkajších a vnútorných ženských pohavných orgánov. 


Vaginálna suchosť v dôsledku zníženej hladiny estrogénov alebo hypoestrogenémia môže byť sprevádzaná svrbením, silným pálením, výtokom  a bolestivým pohlavným stykom. [2] U žien sa môže  tiež vyvinúť averzia alebo strach z gynekologického vyšetrenia. 

Na základe dôkladnej a komplexnej analýzy lekárskych záznamov je zrejmé, že  len časť žien  diskutuje s lekárom svoje intímne sexuálne ťažkosti ako je bolestivý pohlavný styk, znížené libido alebo strata libida ako aj problémy so vzrušením a orgazmom, ktoré často spôsobujú manželské nezhody. Dyspareunia -  bolestivý pohlavný styk, ako dôsledok vaginálnej suchosti je dôležitým prispievateľom k ženskej sexuálnej dysfunkcii. [3]  Ženy tiež často trpia urogenitálnymi problémami, ako sú dráždivé infekcie močových ciest, dyzúria, noktúria, zvýšená frekvencia močenia a inkontinencie. [4] Tieto urogenitálne zmeny spolu so zmenami  sexuálnych funkcií môžu významne ovplyvniť celkovú kvalitu života.

Ženy sa zdráhajú diskutovať s lekárom o týchto problémoch z niekoľkých dôvodov: rozpaky, kultúrne tabu, obava že nie je k dispozícii žiadna liečba a tiež obava z reakcií na diskusiu o intímnych problémoch. 


Hlavné príčiny vaginálnej suchosti 
Zníženie hladiny estrogénov sú hlavnou príčinou vaginálnej suchosti. Ženský hormón estrogén pomáha udržať vaginálne tkanivo zdravé a udržiava normálnu vaginálnu vlhkosť, pružnosť a kyslosť. Tieto faktory vytvárajú prirodzenú obranyschopnosť proti infekciám pošvy a močových ciest. Ak sa však zníži hladina estrogénu, naruší sa prirodzená obranyschopnosť, čo vedie k vzniku redšej, menej pružnej a krehkejšej vaginálnej výstelke a zvýšenému riziku infekcií močových ciest. Hladiny estrogénov môžu klesnúť z niekoľkých dôvodov: 

  • menopauza alebo doba pred menopauzou (perimenopause) 
  • pôrod a dojčenie 
  • liečba rakoviny vrátane rádioterapie, hormonálnej terapia a chemoterapie
  • chirurgické odstránenie vaječníkov 
  • poruchy imunity 
  • fajčenie cigariet
  • užívanie niektorých liekov (antidepresíva, antiastmatiká, antikoncepcia)

Vaginálna nehormonálna liečba
Vaginálne zvlhčujúce činidlá  ako sú krémy alebo pleťové vody, ako aj používanie mazív pri pohlavnom styku sú nehormonálne možnosti riešenia problému vaginálnej suchosti. Použitie krémov na vonkajšiu vaginálnu oblasť , sedavé kúpele alebo kúpele vo vani s teplou vodou môžu byť užitočné pre zmiernenie príznakov pálenia a vaginálnej bolesti po pohlavnom styku.


Linky na slovenske clanky

http://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000645/1390485/Neprijemne-svrbenie--tam-dole---Zistite--co-signalizuje--kym-nie-je-neskoro- 
http://www.tvojlekarnik.sk/kategorie/zenske-problemy/suchost-posvy/trapi-vas-sucha-posva.html
 

REFERENCIE

1. Stenberg A, Heimer G, Ulmsten U, et al. Prevalence of genitourinary and other climacteric symptoms in 61 year old women. Mauritas. 1996;24:31-36.
2. Bachmann GA, Nevadunsky NS. Diagnosis and treatment of atrophic vaginitis. Am Fam Physician. 2000;61:3090-3096. Abstract
3. Goldstein I, Alexander JL. Practical aspects in the management of vaginal atrophy and sexual dysfunction in perimenopausal and postmenopausal women. J Sex Med. 2005;2:154-165. Abstract
4. Simuni? V, Banovi? I, Ciglar S, Jeren L, Pavici? Baldani D, Sprem M. Local estrogen treatment in patients with urogenital symptoms. Int J Gynaecol Obstet. 2003;82:187-197. Abstract

 


Naspäť